Program wykonuje następujące obliczenia:
Pakiet "Operat" posiada atest Instytutu Ochrony Środowiska w Warszawie. Stosuje go ponad 1200 użytkowników.
Może być wykorzystany do uzyskania decyzji administracyjnych dla dowolnej technologii, raportów oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, kart informacyjnych przedsięwzięć, wniosków o wydanie pozwolenia na emisję pyłów i gazów do atmosfery, zgłoszeń instalacji
Emitory powierzchniowe mogą być w kształcie koła lub wielokąta, a liniowe mogą składać się z wielu różnych odcinków - program dzieli je automatycznie na emitory zastępcze. W przypadku emitorów liniowych - dróg można stosować do obliczania stężeń w powietrzu metodykę CALINE3 – uwzględniającą mieszanie powietrza wywołane ruchem pojazdów. Liczba emitorów nie jest ograniczona. Emitory mogą być przypisane do grup co pozwala na chwilowe wyłączanie grup z obliczeń w celu stwierdzenia ich wpływu na wyniki.
Obliczenia można prowadzić w sieci do 64 000 receptorów. Oprócz standardowej siatki można wprowadzić dodatkową siatkę zaw. współrzędne np. dla budynków mieszkalnych, w tym wysokość receptora i szorstkość terenu. Umożliwia to obliczenia stężeń na różnych wysokościach elewacji budynku. Pakiet zawiera róże wiatrów dla całej Polski (z katalogu z 1980 r.) z możliwością ich edycji i drukowania wykresów i zestawień tabelarycznych. Możliwy jest import róż z plików otrzymywanych z IMGW.
Współrzędne emitorów (punktowych, liniowych, powierzchniowych), granic zakładu oraz dodatkowych rysunków mogą być odczytane (poprzez zaznaczanie myszą) ze zeskanowanej mapy terenu ( w formacie TIF, BMP ,JPG, PNG) lub mapy z AutoCAD-a (dwg, dxf).
W czasie obliczeń stężeń w sieci receptorów można jednocześnie obliczać stężenia dla 40 zanieczyszczeń. Program wykonuje także obliczenia dla odorów w jednostkach zapachowych.
Baza danych jest obsługiwana przez serwer Firebird 2.1. Do pakietu dołączona jest bezpłatna przeglądarka danych, którą można np. przekazać razem z plikiem projektu do urzędu.
Pakiet zawiera szereg ułatwień we wprowadzaniu danych:
Pakiet umożliwia wydruk kilkudziesięciu różnych zestawień m.in.:
oraz wykresów:
W tle wykresu można umieścić zeskanowaną mapę terenu z obrazów w formatach BMP,JPG,WMF,PNG oraz z AutoCada w formatach DWG i DXF. Wykresy izolinii mogą być drukowane w podanej skali np. 1: 5 000. Ponadto dostępne są wykresy trójwymiarowe
Wszystkie tabele można zapisać do pliku w standardzie RTF i potem wykorzystać w wielu edytorach tekstu.
Wszystkie wykresy można zapisać do pliku w standardzie WMF i np. wstawić jako wektorowy rysunek do Worda dla Windows. Wykresy izolinii mogą być ponadto zapisywane w formacie DXF, JPG, GIF, PNG, SVG i SHP . Dostępny jest eksport do PDF w zadanej skali. Wykresy izolinii można też eksportować do Google Earth. Program posiada kreator zbiorczej dokumentacji pozwalający na łączenie zestawień i wykresów Można stosować inną mapę do odczytu współrzędnych i inną pod wykresem izolinii, program zawiera narzędzia do dopasowania tych map.
Aplikacje posiadają system pomocy kontekstowej.
* w wersji profesjonalnej
Schemat przekazywania danych przez moduły
Aplikacje pracują w środowisku Windows XP, Vista, 7,8, 8.1,10 i 11 (32 i 64 bit).
Zrzuty ekranów: